YIN JOGA

Pracuj z grawitacją, rozpływaj się w kształcie i redukuj napięcia budując wewnętrzny spokój

YIN JOGA

„Najspokojniejszy trening świata”

Łagodna i pasywna, lecz nie zawsze prosta, odmiana jogi koncentrująca się na pracy z powięzią. Stanowi doskonałe uzupełnienie dynamicznych form ruchu, a jednocześnie bogatą praktykę uważności i uwalniania napięć z ciała.

W z pozoru biernej Yin jodze staramy się pozostać w pozycjach w bezruchu przez dłuższy czas, przyjmując kształty powoli i miękko, szukając własnych granic. Praca odbywa się na zupełnie innej płaszczyźnie niż mięśniowa – wpływamy na tkanki plastyczne, które dzięki naprzemiennej kompresji i dekompresji stają się grubsze, silniejsze i dłuższe, poprawiamy funkcjonowanie organów i elastyczność tkanek miękkich, zwiększamy zakresy ruchu w stawach.

Ilość asan jest znacznie mniej obszerna niż w tradycyjnej praktyce ashtangi czy vinyasy, zawiera głównie pozycje siedzące i leżące, posiadające odmienne od klasycznego nazewnictwo, by odróżnić sposób wykonywanej w nich pracy – minimalizację zaangażowania mięśni, brak dociskania i wymuszania formy, docieranie do głębszych struktur. Powięź może się swobodnie ślizgać po mięśniu, a zlepione i sztywne miejsca odzyskują uwodnienie i ślizg. Bardzo ważny w praktyce yin jogi jest bezruch ciała, oddechu i umysłu.

Yin i Yang

 

Yin joga opiera się na filozofii Tao – pierwiastki yin oraz yang to przeciwstawne energie, które definiują naturę i które warto, by pozostawały w równowadze. Wszystko na świecie można opisać przez kontrasty, np. ciemno – jasno, ciepło – zimno,  żeński – męski, dobro – zło.  To istotne z punktu widzenia zachowania równowagi fizycznej, emocjonalnej i energetycznej w naszym życiu. Nasze ciała, styl działania, podejście do życia, emocje zawierają w sobie różne proporcje tych energii, można więc określić czy są bardziej yin czy yang. Długo utrzymujący się nadmiar, jak i niedobór określonej energii może być destrukcyjny dla zdrowia i dobrostanu.

Te same wzorce można odnaleźć w naszym ciele:

•        Yin – tkanki zimne, plastyczne: więzadła, ścięgna, powięź, stawy, kości

•        Yang – tkanki ciepłe, elastyczne: mięśnie, krew, skóra

Większość praktyk jogi charakteryzuje się siłą yang skupiając uwagę na rytmicznych i dynamicznych ruchach oraz napinaniu ciała z naciskiem na włókna i komórki mięśni. Będąc elastycznymi i wilgotnymi, mięśnie lubią tę formę ćwiczeń i dobrze na nią reagują. Jednak tkanki yin, będąc bardziej suchymi i mniej elastycznymi preferują delikatny nacisk, utrzymywany przez dłuższy czas i przekładają go na budowanie większej siły i zakresów, zapewniając bezpieczeństwo tych struktur.

KONTAKT Z NAMI

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

"Scena na Horyzoncie!" oraz "Pierwsza Społeczna Legnicka Scena Teatralna" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych

Zadanie "Scena na Horyzoncie!" oraz "Pierwsza Społeczna Legnicka Scena Teatralna" współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Legnica

Dofinansowano z Funduszu Pracy

Adres Korespondencyjny:

Teatr AVATAR
ul. Św. Piotra 14*
59-220 Legnica

* wejście od ul. Biskupiej (od Kina Piast)

Drugi Wymiar
ul. Piastowska 1
790 673 777
drugiwymiar@teatravatar.pl

Akademia Legnica
ul. Św. Piotra 14
508 844 113
akademia@teatravatar.pl

Akademia Lubin
ul. Składowa 1
736 846 003
akademia.lubin@teatravatar.pl

Akademia Bolesławiec
ul. Bankowa 10
534 078 161
akademia.boleslawiec@teatravatar.pl

Oferta (pokazy, spektakle, animacje)
- Iwanna Połujanowa
575 720 007
kontakt@teatravatar.pl

Promocja i marketing - Olga Pirecka
794 376 462
olgapirecka@teatravatar.pl

Prezes - Łukasz Zieliński
biuro@teatravatar.pl